زندگی نامه یا بیوگرافی لوئیز فیگو

لوئیز فیلیپه مادریا کایرو فیگو در روز 4 نوامبر 1972 در لیسبون پرتغال بدنیا آمد. او در یک خانواده ی نسبتاً فقیر بزرگ شد. فیگو مهارت های خود در فوتبال را در کسوت یک عضو جوان در یک تیم محلی فوتبال با نامOS PASTILHAS به همگان نشان داد.

او در سن 10 سالگی به افزایش مهارت هایش به عنوان یک بازیکن برای اسپرتینگ لیسبون (یکی از سه تیم بزرگ پرتغال) پرداخت.او اولین بازی خود را در سن 17 سالگی برای تیم اول اسپرتینگ انجام داد و در حالی که یک جام پرتغال را از آن خود کرده بود تا فصل 96-95 به بازی در اسپرتینگ ادامه داد. در این زمان بود که فیگو بعد از امضای دو قرارداد ناموفق یکی با پارما ودیگری با یوونتوس از حضور در ایتالیا چشم پوشید و با عقد یک قرارداد به عضویت باشگاه بزرگ بارسلونا درآمد. او در آن زمان تنها 22 سال داشت. سال 1998 که مصادف بود با کاپیتان شدن فیگو در بارسلونا این تیم برنده ی لیگ اسپانیا و سوپر جام اروپا شد. یک سال بعد بود که فیگو در یک فصل هفت گل به ثمر رساند و نیز به مقام پنجم بهترین بازیکن سال در آن سال نائل گشت! که البته مقام اول نصیب هم تیمی اش یعنی ریوالدو شده بود. فیگو در دوران بازیش در بارسلونا 2 قهرمانی لیگ، جام اسپانیا ، سوپر جام اسپانیا، سوپر جام اروپا و جام در جام قهرمانان را تجربه کرد. 

ولی سال تحول در فوتبال فیگو سال 2000 بود . در فصلی که به آخرین فصل حضور فیگو در تیم مبدل گشت او  به همراه بارسلونا  30 گل به ثمر رسانده در 172 بازی ترک کرد. انتقال فیگو از بارسلونا به مادرید یکی از جنجالی ترین نقل و انتقالات تاریخ فوتبال است که در حقیقت مسبب آن جنگ انتخاباتی لئوناردو سانز با فلورنتینو پرز بود.

پرز گفته بود که اگر به عنوان رئیس رئال انتخاب شود این ستاره ی اسپانیایی را که به تازگی به طور خیره کننده ای در یورو 2000 درخشیده بود و نیز همگان او را عضو جدا ناشدنی پارسا می انگاشتند را به برنائبو خواهد آورد. در آن زمان کسی حرف او را باور نکرد. آن موقع خیلی بعید به نظر می رسید که بین این دو دشمن دیرینه یعنی رئال و بارسا توافقی صورت پذیرد، همچنین خود فیگو نیز دو مرتبه کذب شایعه های پراکنده شده در مورد این انتقال جنجالی را بیان کرد بود. ولی گذشت زمان تائیدی بر صدق وعده های انتخاباتی پرز شد و سرانجام فیگو پا جای پای کسانی مثل آلفردو دی استفانو، برندشوستر، و میشل لادروپ از معدود کسانی که این انتقال بزرگ را تجربه کرده اند گذاشت و به رئال مادرید پیوست . بدون شک او که ی! کی از بهترین بازیکنان فوتبال اروپا می باشدبعد از انتقال 56 میلیون دلاریش به رئال مادرید به گران قیمت ترین بازیکن جهان نیز مبدل شد و این بازیساز رئال مادرید از 24 جولای 2000 (در کنار شکستن رکورد بالاترین دستمزد جهان) با به ثمر رساندن گلی بسیار حساس در برابر انگلستان در یورو 2000 سالی فراموش نشدنی را پشت سر گذاشت.

فیگو این دهه را از ابتدا با کسب افتخار شروع کرد که از این قبیل می توان به توپ طلائی از طرف فرانس فوتبال و نیز برگزیده بهترین بازیکن سال اروپا و دومین بازیکن منتخب دنیا از طرف فیفا اشاره کرد. فیگو به خاطر مهارت فراوانش در ارسال پاس معروف است او از طرف هواداران به عنوان بهترین پرنده نیز شناخته می شود ونیز او حتی با بهترین بازیکن تاریخ رئال مادرید یعنی دی استفانو نیز مقایسه می شود. فیگو در زمانی که گل نمی زند و در زمین به دریبل زدن مشغول نیست یک آدم متاهل با یک بچه است که از وقت گذرانی بادوستانش نیز خرسند می باشد. بخصوص در ساحل.

سوابق:

کشور : پرتغال
متولد:
4 نوامبر 1972، لیسبون
قد:
80. 1 متر
وزن :
67 کیلوگرم
پست بازی:
بازیکن وسط
شماره:
10
وضعیت تاهل:
متاهل دارای یک فرزند
باشگاه:
رئال مادرید
باشگاههای قبلی:
اسپرتینگ لیسبون، بارسلونا
اولین بازی باشگاهی:
17 سالگی برای اسپرتینگ در فصل 91-1990
افتخارات :
2 قهرمانی لیگ اسپانیا
               جام حذفی اسپانیا
               سوپر جام اروپا
              جام در جام قهرمانان
              برنده توپ طلائی فرانس فوتبال
              بهترین بازیکن اروپا و....

/ 1 نظر / 46 بازدید
امیر حسین

سلام داش ممد منم 14_15 سالمه ولی با هم,هم نظریم دمت گرم عالی بود. ممنون میشم اگه به ما هم سر بزنی اگه اومدی نظر بده تا بدونم سرزدی.یا علی[گاوچران]