بیوگرافی یا زندگی نامه علی دایی

علی دایی متولد ۱ فروردین سال ۱۳۴۸، بازیکن ایرانی و از مشهورترین بازیکنان تاریخ تیم ملی فوتبال ایران است. تا پایان جام جهانی ۲۰۰۶ بازیکن اصلی و کاپیتان تیم ملی ایران بود.

دایی ۱۰۹ گل ملی در کارنامهٔ خود دارد و با فاصلهٔ زیادی بهترین گلزن بازی‌های ملی در تاریخ فوتبال جهان است.

دایی سابقهٔ بازی در تیم‌های آلمانی همچون بایرن مونیخ را دارد و به همراه این تیم به نایب قهرمانی جام باشگاه‌های اروپا دست یافته‌است. او اکنون در باشگاه سایپا به عنوان سرمربی تیم سایپا فعالیت می‌کند.

سابقهٔ فوتبال

باشگاهی

دایی، فوتبال را از باشگاه‌های کوچک شهر اردبیل همچون استقلال اردبیل و شهرداری اردبیل آغاز کرد . اوپس از قبولی در دانشگاه صنعتی شریف و اقامت در تهران به تیم تاکسیرانی تهران پیوست. او سپس به بانک تجارت پیوست و در این تیم بود که او مورد توجه بیشتری قرار گرفت و برای اولین بار به تیم ملی دعوت شد.

دایی بعدها به پرسپولیس تهران و سپس السد قطر پیوست و از این این تیم راهی اروپا شد و همراه با کریم باقری به آرمینیا بیله‌فلد باشگاه آلمانی و خداداد عزیزی به اف سی کلن پیوست. مقصد بعدی او بایرن مونیخ آلمان بود. فرانس بکن‌بائر رییس باشگاه بایرن مونیخ علی دائی را برای این باشگاه انتخاب کرد و وی را مهاجمی در سطح جهانی قلمداد کرد. حضور دایی در بایرن مونیخ آلمان نقطه‌ اوج فوتبال او بود، زیرا پیش از آن حضور بازیکنی ایرانی در یک باشگاه معتبر نظیر بایرن مونیخ سابقه نداشت. دایی به همراه بایرن مونیخ تا فینال جام باشگاه‌های اروپا رفت و در نهایت مدال نقرهٔ آن بازی‌ها را به دست آورد. گرچه دایی در بازی فینال به میدان نیامد.

او سپس به هرتا برلین آلمان پیوست و با پوشیدن پیراهن ۹ از اصلی‌ترین بازیکنان این تیم بود. دایی با هرتا برلین هم در جام باشگاه‌های اروپا بازی کرد و دو بار دروازهٔ چلسی و یکبار دروازهٔ آث میلان را گشود. حضور موفق علی دائی در باشگاه‌های اروپایی راه را برای بسیاری از بازیکنان آسیایی از جمله هیده توشی ناکاتا و مهدی مهدوی کیا گشود.

علی دایی با باشگاه سایپا به عنوان بازیکن و سرمربی تیم سایپا فعالیت خود را آغاز کرد. این تیم توانست در خرداد ماه ۸۶ قهرمانی ششمین لیگ برتر را به دست آورد. او همزمان با قهرمانی سایپا در روز ۲۸ می ۲۰۰۷(۷ خرداد ۱۳۸۶) بازدن گل قهرمانی سایپا که آخرین گل اقای گل جهان بود از بازی کردن فوتبال برای همیشه خداحافظی کرد.

 

ملی

علی دایی در سال‌های اخیر همواره بازیکن اصلی ایران و کاپیتان این تیم بوده‌است. او بیشترین بازی ملی و بیشترین گل زدهٔ تاریخ تیم ملی را دارد (گل‌های زدهٔ او در میان تمام تیم‌های جهان نیز اول است).

او در جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ امارات به همراه باقری و عزیزی از بهترین ستارگان ایران بود.

او در بازی معروف ایران و استرالیا در بازی پلی اف مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه پاس گل دوم ایران را برای خداداد عزیزی ارسال کرد و این گل باعث راهیابی ایران به جام جهانی شد.

او به همراه ایران در دو جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و ۲۰۰۶ آلمان به میدان آمد و تا به حال در۵ بازی ایران در این بازی‌ها شرکت کرده‌است. این پاس دایی بود که زمینه‌گذار گل مهدوی‌کیا به آمریکا در جام جهانی ۹۸ شد.

از نقاط اوج دوران ورزشی دایی را می‌توان روز ۱۴ نوامبر ۲۰۰۴ دانست. او در این روز و در مسابقات مقدماتی راهیابی به جام جهانی ۴ بار دروازهٔ لائوس را گشود تا نام خود را به عنوان اولین فوتبالیست تاریخ جهان که ۱۰۰ گل در بازی‌های ملی به ثمر رسانده ثبت کند.علی دایی در لیگ برتر ایران در سال ۱۳۸۶ به عنوان سرمربی و بازیکن توانست تیم سایپا را به قهرمانی برساندو توانایی های خود را به رخ منتقدان بکشد و بر افتخارات خود بیافزاید.

 

 

 تیم‌های باشگاهی
  • سلمان آباداردبیل، تاکسی‌رانی، بانک تجارت، پرسپولیس (ایران)
  • آرمینیا بیله‌فلد، بایرن مونیخ، هرتابرلین (آلمان)
  • السد (قطر)
  • پرسپولیس، صبا باتری (ایران)
  • سایپا تهران

 

 بهترین گلزن در بازی‌های بین‌المللی

وی یکی از بهترین گلزنان تاریخ فوتبال و نفر اول در لیست گلزنان بین‌المللی است. او هم‌چنین بهترین گلزن در تاریخ بازی‌های آسیایی است. در دور مقدماتی جام جهانی سال ۱۹۹۸ هم، او با به ثمر رساندن 38 گل در 56 بازی در رتبه‌ی اول قرار داشت.

در سال ۱۹۹۶ با به ثمر رساندن ۲۰ گل، دایی به عنوان بهترین گلزن در بازی‌های بین‌المللی توسط فدراسیون تاریخ و آمار فوتبال (IFFHS) معرفی گردید. در ضمن دایی اولین گلزن آسیایی جام باشگاههای اوروپا است ازجمله گلهای بیادماندنی او دوگل اوبه چلسی وتک گل او به میلانACدر لیگ قهرمانان اروپا که باعث صعودتیم هرتابرلین به مرحله بعد لیگ قهرمانان شد

 

 زندگی شخصی

علی دایی در اردبیل متولد شد. او بعدها به دانشگاه صنعتی شریف راه یافت و لیسانس خود را در رشتهٔ متالورژی دریافت کرد. همچنین وی به تازگی ازدواج کرده‌است. علی دائی علاوه بر فوتبال در تجارت نیز مردی موفق بوده‌است. وی گرداننده چندین شرکت بزرگ و رستوران‌های متعدد است. دائی هیچ گاه از خرج کردن ثروت خود در راه کمک به افراد بی بضاعت و امور خیریه دریغ نورزیده‌است. این فوتبالیست برجسته ایرانی طی سالهای اوج فوتبال خود بارها در مسابقات فوتبال با نیات خیرخواهانه به میدان رفته‌است، از جمله در دیدار ستارگان فوتبال جهان و تیم منتخب بوسنی با همراهی روبرتو باجو و دیگر ستاره‌های افسانه‌ای فوتبال. او همچنین همراه بامادلین آلبرایت و دیوید بکام باسازمان یونیسف همکاری داشته‌است.

دایی همچنین دارای تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی است.

 

 انتقادات

علی دایی باوجود بازی های خوب دوران جوانی در سال های پایانی (مخصوصا در بازی های جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶) مورد انتقاد برخی کارشناسان فوتبال, طرفداران و مطبوعات قرار گرفت. پافشاری برانکو ایوانکویچ در استفاده مداوم از وی در تیم ملی از محبوبیت وی کاست. [1] اما پس از چندی، موفقیت وی در باشگاه سایپاو قهرمانی او به عنوان بازیکن و سرمربی در لیگ برتر باعث شد تا دوباره توجه همگان را به خود جلب کند. [2]

 

 عضویت درفیفا

علی دائی توتنست برای اولین بار یک بازیکن ایرانی باشدکه عضوکمیته بین المللی فوتبال فیفاگرددوفوتبال ایران رادرعرصه بین المللی مطرح کند.

 

 

 

علی دایی به همراه پله و گولیت در دیداری دوستانه به میدان می‌رود

 

علی دایی اسطوره فوتبال ایران در دیدار دوستانه با عنوان " ‪ ۹۰‬دقیقه برای ماندلا" به همراه رود گولیت و پله مقابل تیم منتخب آفریقا به میدان می‌رود.

به گزارش ایرنا ، این دیدار در تاریخ ‪ ۱۸‬ژوئیه (‪ ۲۷‬تیرماه جاری ) در ورزشگاه نیولند کیپ تاون بین تیم منتخب جهان و آفریقابرگزار خواهد شد.

بر پایه این گزارش، دایی و کیم جو سونگ تنهابازیکنان آسیایی هستند که در این بازی شرکت خواهند داشت.

به گزارش سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا، در تیم منتخب جهان که علی دایی در آن حضور دارد نام بازیکنانی نظیر کریستین کارمبئو، ساموئل اتوئو و پاتریک امبوما نیز به چشم می‌خورد.

این مسابقه به منظور گرامیداشت هشتادونهمین سالروز تولد"نلسون ماندلا"، رهبر نهضت سیاهپوستان آفریقای جنوبی، برگزار می‌شود.

در حاشیه این رقابت،برنامه‌هایی برای حمایت ازجوانان آفریقا و با حمایت بنیاد نلسون ماندلا پیش بینی شده است.

فیفا پیش از این نیز در سال ‪ ۱۹۹۹‬میلادی رقابت مشابهی را به مناسبت کناره‌گیری نلسون ماندلا از ریاست جمهوری آفریقای جنوبی ترتیب داده بود.

 

 

 

 
   به گزارش اختصاصی ایران ساکر ، دیدار تیم های منتخب فوتبال جهان و تیم منتخب قاره آفریقا که به مناسبت سالگرد تولد نلسون ماندلا و با شعار 90 دقیقه برای ماندلا در آفریقای جنوبی برگزار شد با نتیجه 3-3 به پایان رسید
در این دیدار علی دایی ، ملی پوش سابق تیم ملی کشورمان و بهترین گلزن جهان نیز حضور داشت و عملکرد بسیار خوبی را به نمایش گذاشت که پس از بازی بهترین بازیکن تیم منتخب جهان شد .
 
در تیم منتخب جهان بازیکنان بسیار بزرگی همچون "رود گولیت " " لئوناردو " "کریستین کارمبو " " زوبی زارتا" و ... بازی کردند و از بازیکنان مهم تیم حریف نیز میتوان به "ساموئل اتوئو و "عابدی پله" اشاره کرد .
 
 
 علی دایی سرمربی فعلی تیم سایپا ، در دقیقه 16 بازی به زمین مسابقه آمد ، وی در حالی به زمین مسابقه آمد که نتیجه بازی 1-1 مساوی بود.
 
گل اول تیم منتحب جهان توسط "زامورانا" از روی سانتر زیبای "رود گولیت" به ثمر رسید. و گل تیم منتخب آفریقا در دقیقه 5 توسط "عابدی پله" به ثمر رسیده بود.
 
پس از حضور علی دایی که در نوک حمله تیم منتخب جهان قرار گرفته بود "حسام حسن" بازیکن مصری تیم منتحب آفریقا در دقیقه 30 دروازه تیم منتخب جهان را باز کرد اما چند دقیقه قبل از این گل ضربه محکم و بسیار زیبای علی دایی از پشت محوطه جریمه با برخورد به دیرک افقی دروازه تیم آفریقا به زمین بازگشت تا مهمترین خطر بازی تا قبل از گل دوم آفریقا توسط دایی رقم بخورد .
 
پس از اینکه تیم منتخب جهان عقب افتاد ، تیم منتخب آفریقا بود که همچنان توپ و میدان را در اختیار داشت اما در دقیقه 44 حرکت در عمق علی دایی و پاس عالی و عرضی او به لئوناردو رسید که ضربه وی توسط دروازه بان دفع شد و در برگشت "رود گولیت " به راحتی دروازه تیم منتخب آفریقا را بازکرد تا در این نیمه دو تیم به تساوی 2-2 برسند .
 
در نیمه دوم نیز علی دایی چند فرصت خوب را داشت که دروازه بان تیم منتخب آفریقا ضربات علی دایی را به خوبی دفع کرد ، ضمن اینکه پاس های علی دایی در این دیدار بسیار خوب و دیدنی بود .
 
در دقیقه 47 حسام حسن گل سوم آفریقا و دوم خودش را وارد دروازه منتخب جهان کرد
 
پس از گل تیم آفریقا ، علی دایی در دو صحنه خطر جدی را بر روی دروازه منتخب آفریقا به وجود آورد
 
در یک صحنه ،  ضربه محکم دایی که از بین چند مدافع تیم حریف زده شده بود را دروازه بان منتخب آفریقا با جایگیری خوب در اختیار گرفت
 
در صحنه دیگر نیز حرکت خوب علی دایی و ضربه محکم او از پشت محوطه جریمه آفریقا باعث شد تا دروازه بان منتخب آفریقا به سختی و با خوش شانسی توپ را با نوک انگشتان خود از خط دروازه دور کند.
 
در دقیقه 71 و در محوطه جریمه آفریقا ، پاس علی دایی به گوئرو رسید تا این بازیکن گل سوم منتخب جهان را به ثمر برساند
 
در دقایق پایانی نیز سانتر "رود گولیت" به علی دایی رسید که ضربه سر دایی را دروازه بان تیم آفریقا به زیبایی دراختیار گرفت تا علی دایی با وجود بازی درخشانی که انجام داد نتواند به گل برسد .
 
در این دیدار که تمامی چهره های دو تیم از بازیکنان سرشناس قدیمی بودند درخشش علی دایی بازیکن تیم ملی کشورمان در حضور بازیکن های بسیار بزرگی مانند "رود گولیت" و " لئوناردوی برزیلی " که در تیم منتخب جهان بازی میکردند ، باعث خوشحالی فوتبالدوستان ایرانی شد.
 
پس از بازی علی دایی بهترین بازیکن تیم منتخب جهان شد .
 
علی دایی علاوه بر یک پاس گل ، و تأثیر مستقیم در یک گل دیگر برای تیم منتخب جهان ،  چندین فرصت بسیار خطرناک نیز به وجود آورد و به عنوان بهترین بازیکن منتخب جهان انتخاب شد.
 
در این دیدار دوستانه " پله " ستاره افسانه ای برزیل هم در ورزشگاه حضور داشت و در بین دو نیمه به داخل زمین آمد و به احترام هواداران دور تا دور زمین دوید ، طبق گزارشات قبلی قرار بود که پله هم در این دیدار به میدان برود .
/ 0 نظر / 80 بازدید